Projekty :: Areszt Śledczy

 
 
 

Projekt Więzienie

W kolejne piątki marca 2011, członkowie CKfoto.pl: Anna Góra-Klauzińska, Anna Benicewicz-Miazga, Patryk Ptak, Artur Nehrebecki, Katarzyna Polut, Konrad Masternak i Michał Czernichowski, poprowadzili dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach przy ul. Zagnańskiej cykl warsztatów o fotografii. Organizatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia było Muzeum Historii Kielc. Pomógł nam również por. Andrzej Próchnicki - st. wychowawca ds. K-O. Członkowie CKfoto.pl, posiłkując się prezentacjami multimedialnymi i "przenośnym studiem fotograficznym", zapoznali słuchaczy z zagadnieniami z zakresu historii fotografii oraz popularnych technik fotograficznych. Tematami warsztatów były:

Historia fotografii

Wykład poprowadziła Anna Góra-Klauzińska, a uzupełniła Anna Benicewicz-Miazga. Dotyczył on wynalazku fotografii, ciekawostek z biografii pionierów fotografii, informacji dotyczących najsłynniejszych zdjęć w historii oraz trendów fotograficznych, które zmieniały się na przestrzeni stulecia.

Sprzęt fotograficzny

Prezentację przygotował Artur Nehrebecki. Przedstawił przegląd aparatów i dedykowanego sprzętu fotograficznego. W trakcie wykładu na bieżąco prezentowane były niektóre urządzenia. Okazało się, że wśród słuchaczy są pasjonaci fotografii tradycyjnej, dobrze znający sprzęt analogowy. Duże zainteresowanie wzbudziły więc różnice sprzętowe między aparatami na kliszę i aparatami cyfrowymi.

Kadrowanie i kompozycja obrazu

Prowadząca była Anna Góra-Klauzińska. Omówione zostały podstawy kompozycji obrazu, przydatne schematy kompozycyjne jak również najpopularniejsze błędy popełniane przez fotografów. Wykład zakończył pokaz slajdów "Mistrzowie Drugiego Planu" nagrodzony salwami śmiechu.

Fotografia krajobrazowa, panoramiczna i przyrodnicza

Wykład przygotowała Katarzyna Polut. W swojej prezentacji ujęła podstawowe zagadnienia dotyczące fotografii krajobrazowej i przyrodniczej, takie jak wybór miejsca, pory dania, oświetlenia czy kompozycji kadru. Zaprezentowała również prace znanych pejzażystów, które omawiała wspólnie ze słuchaczami. W drugiej części spotkania przedstawiła podstawy fotografii panoramicznej ze szczególnym uwzględnieniem panoram tworzonych z pojedynczych ujęć.

Fotografia sportowa, dokumentalna, prasowa i społeczna

Cześć poświęconą fotografii sportowej przygotował Patryk Ptak. Przedstawił kulisy pracy fotografa sportu, zasady bezpieczeństwa których warto przestrzegać np. na meczach piłkarskich czy wyścigach samochodowych oraz popularny sprzęt fotograficzny wykorzystywany tej dziedzinie fotografii. Michał Czernichowski zapoznał słuchaczy z szeroko rozumianą fotografia dokumentalną. Zaprezentował znane na całym świecie fotografie i cykle zdjęciowe. Dużo uwagi poświęcono opiniotwórczej roli fotografii.

Fotografia portretowa

Konrad Masternak podzielił się ze słuchaczami własnymi doświadczeniami z dziedziny fotografii portretowej. Przedstawił też różne podejścia do portretu - od zdjęć reportażowych do pozowanych studyjnych sesji.

Fotografia reklamowa i techniki fotomontażu

Ostatni wykład poprowadziła Anna Benicewicz-Miazga. Dotyczył on ważniejszych technik stosowanych w fotografii reklamowej, sposobów fotomontażu i fotomanipulacji obrazem. Duże emocje wzbudziły techniki wykonywania i obróbki zdjęć wykorzystywanych w reklamach samochodów - tak zwane "rig shoty". W trakcie prezentacji pokazane zostały fotografie 3D, które słuchacze mogli oglądać przez specjalne okulary.

Osadzeni niezwykle mile nas zaskoczyli w trakcie wykładów, wykazując się dużym zainteresowaniem i znajomością fotografii. W trakcie zajęć rozdane zostały egzemplarze miesięcznika Digital Camera Polska, który do tych celów dostaliśmy od wydawcy. Uczestnicy warsztatów z entuzjazmem oddali się lekturze, często komentując opublikowane z gazetach zdjęcia. W czasie każdego ze spotkań osadzeni zadawali nam wiele pytań związanych z fotografią, oglądali i "testowali" sprzęt fotograficzny, który udostępniliśmy im w czasie warsztatów. Zaplanowaliśmy też sesje fotograficzne, które odbyły się po warsztatach.

Po zakończeniu cyklu wykładów mogliśmy wsiąść udział w 3 plenerach fotograficznych na terenie Aresztu Śledczego. Część słuchaczy naszych wykładów zgodziła się pozować do zdjęć. odbyły się 3 plenery fotograficzne z udziałem osadzonych. Po opieką Andrzeja Próchnickiego zwiedziliśmy zakład karny, gdzie osadzeni pokazali nas swoje codzienne życie. Zorganizowaliśmy też stylizowaną sesję portretową, a osadzeni dzielnie poddawali się naszym stylizacjom.

Muzeum Historii Kielc pokazało wyniki naszych więziennych sesji na wystawie "Po drugiej stronie". Wernisaż odbył się 30 września o godzinie 18 w siedzibie MHKI, przy ulicy św. Leonarda 4. Planowana jest też wystawa w Areszcie Śledczym, aby również osadzeni mogli obejrzeć wyniki naszej wspólnej pracy.
Anna Góra-Klauzińska

+ artykuł o projekcie w formacie PDF
wystawy  
  Fotografie z warsztatów w Areszcie Śledczym (wykonane przez członków Stowarzyszenia Fotograficznego CKfoto.pl) mozna było oglądać w Muzeum Historii Kielc.

+ wystawy
zdjęcia  
 
    + fotografia :: Areszt Śledczy
    + projekty :: Świętokrzyskie (prawie) całe :)
+ projekty :: Psy z Dymin
+ projekty :: Areszt Śledczy
+ projekty :: Nocne Świętokrzyskie
+ projekty :: Krzyżtopór
+ projekty :: Świętokrzyskie 101 Ciekawostek
+ projekty :: Panorama Świętokrzska
+ projekty :: CKfoto.pl
+ projekty :: baza zdjęć
 
studio graficzne Kadeska Art :: Anna Góra-Klauzińska